Bu siteye ağırlıklı İstanbul’dan olmak üzere gördüğüm ve fotoğraf çektiğim yerlerden bir yer, bir eser, bir tanımlama, bir tarihi bölgeye ait fotoğrafları 2006 yılındaki çekimlerden başlamak üzere yavaş yavaş ekliyorum.

Bu fotoğrafların önemli bir kısmı bir şekilde tarafımdan bugün kimisi artık aktif bile olmayan pek çok siteye yüklendi. Bazı fotoğraflar benden izinli, ekseriyetle izinsiz olarak pek çok yerde yayınlandı.

Disklerde kopyaları duran 100 binin üzerindeki fotoğraflardan bu arşive uygun olabilecek fotoğrafları sırayla ayıklıyor, isimlendiriyor, uygun boyutta küçültüyor (1024, 1200 ya da 1600 px) ve siteye yüklüyorum. Kimi başlıkları tek fotoğrafla sınırlı tutarken, kimi başlıklara birden fazla fotoğraf koyuyorum. Tek kadraja sığmadığı için birden fazla (2 ile 40 arası) panoramik çekim yaptığım fotoğrafları da bu süreçte yeniden birleştiriyorum. Fotoğrafları isimlendiriyor ve daha sonra bulmamı kolaylaştıracak, aynı zamanda gruplamayı sağlayan etiketleri de ekliyorum. Fotoğraf seçiminde temel kriterim bir yeri, bir şeyi tanımlayan bir yönü olmasıdır. Bazen fotoğraf kalitesini beğenmesem de (ışık patlamıştır, ISO yüksektir) buna rağmen yüklüyorum. Kendimce fotoğrafik bulduğum pek çok fotoğrafı arşiv özelliği olmadığı için yüklemiyorum.

Başlıklara genelde 1 fotoğraf koyma eğilimde olsam bile, bazen aynı gün aynı yere ait farklı kadrajlar ve detaylar çektiğimde 2-10 arası fotoğraf da koyabiliyorum.

Fotoğraflara harita konumu eklemeyi düşündüm ama çok zaman aldığını gördüğüm için şimdilik vazgeçtim. Maalesef orijinal exif dosyalarında koordinatlar olmadığı için bunu daha kolay halletmenin henüz bir yolunu bulamadım, araştırıyorum.

Kesinlikle yorucu ve aynı zamanda zevkli bu uğraş sonucunda ne kadar fotoğraf ekleyeceğimi şimdilik bilmiyorum. Ama 5 bin fotoğrafı rahatlıkla aşacağını, hatta 10 bin fotoğrafı bulabileceğini düşünüyorum. Şu anda 1000 başlığa aştı ve daha yolun başındayım.

Son 6 yıldır Türkiye’yi sadece belli dönemlerde ziyaret ettiğimi düşünürsek, Türkiye’ye ve özellikle İstanbul’a dair bu zaman zarfında daha az fotoğraf üretebildim. Kötü olan ise bu süreçte kamera ve lens ekipman kalitem ve fotoğraf bilgim daha üst seviyelere yaklaşmıştı.

Son birkaç senede gerek restorasyonlar, gerek şehirlerdeki büyüme, genişleme, yıpranma, yoketme, yeniden yapma gibi nedenlerde ötürü çok değişiklik oldu. 8-10 sene evvelinden çektiğim pek çok fotoğraf aslında arşiv özelliği kazandı. Bu siteyi yeniden harekete geçirmeme de aslında bunlar sebep oldu. Benim 10 sene, hatta bazen 2-3 sene önce çekmiş olduğum bir fotoğrafın bile arşivlik değeri var. Site bir bakıma aslında geleceğe, gelecekten bugüne ve yakın geçmişimize hitap edecek.

2018 yılı içerisinde tüm yüklemeleri bitirebileceğimi umuyorum.

Sitenin tasarımsal düzenlemesine şu anda pek dokunmuyorum. İlerde daha profesyonel bir ele teslim etmeyi düşünmekteyim.