Bu siteye ağırlıklı İstanbul’dan olmak üzere gördüğüm ve fotoğraf çektiğim yerlerden bir yer, bir eser, bir tanımlama, bir tarihi bölgeye ait fotoğrafları 2006 yılındaki çekimlerden başlamak üzere yavaş yavaş ekliyorum.

Bu fotoğrafların önemli bir kısmı bir şekilde tarafımdan bugün kimisi artık aktif bile olmayan pek çok siteye yüklendi. Flickr, Google Maps, Panoramio, Woophy, Facebook gibi yerlerde amacına uygun fotoğraflar, albümler oluşturuldu. Bunlar için azımsanamayacak bir zaman ve emek harcandı. Ancak hiçbirinde gerçekten lazım olan fotoğrafı bulmak pek kolay olmadı. Kimi zaman isimlendirme eksik kaldı, kimi zaman etiketleme. Bugün geriye baktığımda aslında hiçbiri benim gerçekten ihtiyacımı karşılamadığı gibi, daima bu sitelere gönüllü olarak fayda sağlamışım. Yani parayı onlar kazanıyordu. Biraz bu sebeple, biraz da her tür arşiv fotoğrafını yükleyebileceğim ve sonrasında rahatlıkla ulaşabileceğim bu siteyi oluşturma kararı aldım.

Disklerde kopyaları duran 100 binin üzerindeki fotoğraflardan bu arşive uygun olabilecek fotoğrafları sırayla ayıklıyor, isimlendiriyor, uygun boyutta küçültüyor (1024, 1200 ya da 1600 px) ve siteye yüklüyorum. Tek kadraja sığmadığı için birden fazla (2 ile 40 arası) panoramik çekim yaptığım fotoğrafları da bu süreçte yeniden birleştiriyorum. Fotoğrafları isimlendiriyor ve daha sonra bulmamı kolaylaştıracak, aynı zamanda gruplamayı sağlayan etiketleri de ekliyorum. Fotoğraf seçiminde temel kriterim bir yeri, bir şeyi tanımlayan bir yönü olmasıdır. Bazen fotoğraf kalitesini beğenmesem de (ışık patlamıştır, ISO yüksektir) buna rağmen yüklüyorum. Kendimce fotoğrafik bulduğum pek çok fotoğrafı arşiv özelliği olmadığı için yüklemiyorum.

Fotoğraflar Photoshop gibi bir programla işlemden geçmemektedir. Zaman zaman basit ışık ve keskinlik düzenlemeleri yaptığım oluyor.

Başlıklara genelde 1 fotoğraf koyma eğiliminde olsam bile, bazen aynı gün aynı yere ait farklı kadrajlar ve detaylar çektiğimden bazen 20’yi bulan sayıda fotoğraf  koyabiliyorum. Yani bir çeşme fotoğrafı koymuşsam, kitabesini de koyuyorum.

Fotoğraflara harita konumu eklemeyi düşündüm ama çok zaman aldığını gördüğüm için şimdilik vazgeçtim. Maalesef orijinal exif dosyalarında koordinatlar olmadığı için bunu daha kolay halletmenin henüz bir yolunu bulamadım, araştırıyorum. Bir fotoğrafta yer alan eserin konumu merak edildiğinde kulturenvanteri.com dan bakılabilir.

Kesinlikle yorucu ve aynı zamanda zevkli bu uğraş sonucunda ne kadar fotoğraf ekleyeceğimi şimdilik bilmiyorum.  Mevcutta 10 bin fotoğrafa yaklaştı*.

Son yıllarda Türkiye’yi sadece belli dönemlerde ziyaret ettiğimi düşünürsek, Türkiye’ye ve özellikle İstanbul’a dair bu zaman zarfında daha az fotoğraf üretebildim. Kötü olan ise bu süreçte kamera ve lens ekipman kalitem ve fotoğraf bilgim daha üst seviyelere yaklaşmıştı.

Son birkaç senede gerek restorasyonlar, gerek şehirlerdeki büyüme, genişleme, yıpranma, yoketme, yeniden yapma gibi nedenlerde ötürü çok değişiklik oldu. 8-10 sene evvelinden çektiğim pek çok fotoğraf aslında arşiv özelliği kazandı. Bu siteyi yeniden harekete geçirmemin bir diğer nedeni bu oldu. Benim 10 sene, hatta bazen 2-3 sene önce çekmiş olduğum bir fotoğrafın bile arşivlik değeri var. Site bir bakıma aslında geleceğe, gelecekten bugüne ve yakın geçmişimize hitap edecek. Olur da siteyi uzun yıllar aktif halde tutabilirsem gelecekte bugünlerin arşivi olacaktır.

Sahip olduğum tüm fotoğrafları yüklememekle birlikte henüz hiç el atmadığım klasörler var. Tamamlanır mı, bu ne zaman olur, açıkcası bilmiyorum. Çünkü çok zaman alıcı oluyor ve bunu yapmak için motive edici hiçbir şey yok bile diyebilirim. Sadece kişisel bir tercih.

Sitenin tasarımsal düzenlemesine şu anda pek dokunmuyorum.  Siteden elde edilecek reklam gelirinin emeğimin karşılığı olmasa da sitenin masraflarını rahatlıkla çıkaracağını düşünmekteyim.

Tüm fotoğrafların telif hakkı tarafımda olup, telifi ödeme karşılığında kullanmak istediğiniz takdirde iletişim kurabilirsiniz.

Benden habersiz fotoğrafımı alıp, kendince ismimin olduğu alanı kesip kullananlara hakkımı helal etmiyorum.

Caner Cangül

twitter.com/caner
caner.cangul at gmail.com

  • Son güncelleme 02.02.2022